مقالات و مستندات

ردیف تاریخ انتشار موضوع صاحب اثر نویسنده/مترجم شرح مختصر دانلود
1 یکشنبه , ۱۱ تیر ۱۳۹۶ جایگاه اپراتور شبکه علمی (نسل سوم) در نقشه جامع علمی کشور شرکت سیمرغ سامانه تهران سید محمد حسن مقدم‌فر سند "نقشه جامع علمی کشور" به عنوان بالاترین سند بالادستی در زمینه تحول راهبردی علم و فناوری مبتنی بر ارزش‌های اسلامی برای دستیابی به اهداف چشم‌انداز بیست ساله کشور ، دجلسه شماره 679 مورخ 1389/10/14 شورای عالی انقلاب فرهنگی به تصویب رسانیده شد. گزارش ارائه شده ، نقش و جایگاه شبکه علمی کشور در اجرای سند صدرالاشاره را تبیین اولیه نموده است.
2 یکشنبه , ۱۱ تیر ۱۳۹۶ چشم‌انداز شبکه‌ علمی از نگاه وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعا سازمان فناوری اطلاعات ایران نصراله جهانگرد شبکه علمی کشور ، به عنوان بخشی از شبکه ملی اطلاعات ، دارای اهداف مشخصی در چارچوب اجرائی شبکه کشوری می‌باشد که در این گزارش به صورت کلی توسط معاونت وزیر و ریاست سازمان فناوری اطلاعات ایران بدان اشاره شده است.
3 یکشنبه , ۱۱ تیر ۱۳۹۶ شبکه‌ی علمی ایران ، شبکه‎ای خدمت‌گرا شرکت سیمرغ سامانه تهران سادینا آبائی مجریان بخش خصوصی شبکه علمی ، نگاهی Service Oriented بر توسعه و بهره‌برداری شبکه علمی کشور داشته اند. این نگاه در منظر نسل سوم دارای مشخصات معین و تعیین شده‌ای می‌باشد که در گزارش ارائه شده توسط مدیرعامل شرکت ، کلیات اهداف و برنامه‌های آن ارائه شده است.
4 پنجشنبه , ۱ تیر ۱۳۹۶ نقش شرکت مخابرات ایران در توسعه اپراتور شبکه علمی کشور شرکت سیمرغ سامانه تهران سید محمد حسن مقدم‌فر شبکه علمی کشور ، براساس وظایف و اهداف تعیین شده آن ، موظف است طبق برنامه‌ای مشخص توسعه شبکه خود را در گستره کشور به انجام رساند. براین اساس و مبتنی بر قرارداد منعقد شده با شرکت مخابرات ایران ، دو اپراتور توافق نموده‌اند که براساس اصول تجاری مشخص ، امکانات مورد نیاز مشترکین و زیرساخت‌ها را تامین نمایند. گزارش ارائه شده جایگاه شرکت مخابرات ایران را در گستره زیرساختی این شبکه تبیین نموده است.
5 یکشنبه , ۲۸ خرداد ۱۳۹۶ گزارش وقایع شرکت سیمرغ سامانه تهران سید محمد حسن مقدم‌فر از تابستان سال 1396 ، ایجاد نسل جدید شبکه علمی ، برنامه‌ای پیشران اما به ظاهر کند را سپری نموده است که در میان حتی موافقان این شبکه نیز ایجاد تردیدهائی را در وقوع بهره‌برداری نهائی از آن ایجاد نموده است. این روند ، به علل مختلفی که تابع شرایط جاری کشور بوده است ، گاه ایجاد سوءتفاهماتی را در این زمینه نموده که روشن شدن آن به جهت راهیابی به مراتب بعدی چندان خالی از اشاره نیست. گزارش ارائه شده نه به جزئیات و به صورت کلی ، رهیافت‌های اصلی شبکه علمی در نسل سوم را پوشش داده است.
6 جمعه , ۲۶ خرداد ۱۳۹۶ گزارش کشوری آخرین وضعیت اپراتور شبکه علمی سازمان فناوری اطلاعات ایران بهنام ولی‌زاده در نشست سالیانه WSIS (سال 1396) در کشور سوییس ، سازمان فناوری اطلاعات ایران به نمایندگی کشور جمهوری اسلامی ایران ، در پنل تخصصی برنامه کشور به عنوان یکی از سه پروژه اصلی ایران ، گزارشی در زمینه اپراتور شبکه علمی کشور ارائه نمود.
7 چهارشنبه , ۱۷ آذر ۱۳۹۵ شبکه علمی کشور ، واقعیت های پنهان کمیته راهبری شبکه علمی کشور گزارش ارائه شده ، از سلسله گزارشاتی است که در سال 1395 ، در جهت نمایش اهداف شبکه علمی کشور ، در میان صاحب نظران و مدیران دانشگاهی ارائه گردیده است. در این گزارش ، تلاش شده است که نگاه به شبکه علمی را ، از منظر کوچک شده یک اپراتور ارائه کننده خدمات اینترنتی به جایگاه واقعی به نمایش بگذارد.
8 سه‌شنبه , ۱۴ دی ۱۳۸۹ نقشه جامع علمی کشور شورای عالی انقلاب فرهنگی متن سند "نقشه جامع علمی کشور" مصوب شورای عالی انقلاب فرهنگی